Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCT08DR
SN74HCT08DR
| Part Number: | SN74HCT08DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCT08DR |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 2-input, 4.5-V to 5.5-V AND gates with TTL-compatible CMOS inputs 14-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCT08DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 2-input, 4.5-V to 5.5-V AND gates with TTL-compatible CMOS inputs 14-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 122.413241 mg |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 20 µA |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 25 mA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Propagation Delay | 27 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 27 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HCT08DR
| Datasheet | View & Download SN74HCT08DR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HCT08DR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HCT08DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT08DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT08DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT08DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT08DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT08DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT08DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT08DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT08DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT08DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT08DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT08DR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the supply voltage range for this product?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











