Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCT08DBR
SN74HCT08DBR
| Part Number: | SN74HCT08DBR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCT08DBR |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 2-input, 4.5-V to 5.5-V AND gates with TTL-compatible CMOS inputs 14-SSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCT08DBR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 2-input, 4.5-V to 5.5-V AND gates with TTL-compatible CMOS inputs 14-SSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 121.789551 mg |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 4 mA |
| Propagation Delay | 22 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 27 ns |
| Height | 2 mm |
| Length | 6.2 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HCT08DBR
| Datasheet | View & Download SN74HCT08DBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT08DBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT08DBR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HCT08DBR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HCT08DBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT08DBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT08DBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT08DBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT08DBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT08DBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT08DBR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




