Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCT04PWR
SN74HCT04PWR
| Part Number: | SN74HCT04PWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCT04PWR |
| Qty Available: | |
| Description: | SN74HCT04PWR Ti IC Inverter 6-ELEMENT Cmos 4.5-5.5V Hex Inv 14-TSSOP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCT04PWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SN74HCT04PWR Ti IC Inverter 6-ELEMENT Cmos 4.5-5.5V Hex Inv 14-TSSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338 mg |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 4 mA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Propagation Delay | 25 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 23 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HCT04PWR
| Datasheet | View & Download SN74HCT04PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04PWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HCT04PWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04PWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






