Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCT04DR
SN74HCT04DR
| Part Number: | SN74HCT04DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCT04DR |
| Qty Available: | |
| Description: | 6-ch, 4.5-V to 5.5-V inverters with TTL-compatible CMOS inputs 14-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCT04DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6-ch, 4.5-V to 5.5-V inverters with TTL-compatible CMOS inputs 14-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 122.413241 mg |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 20 µA |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 4 mA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Propagation Delay | 18 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 25 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HCT04DR
| Datasheet | View & Download SN74HCT04DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04DR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HCT04DR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04DR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the number of inputs for the product?
What is the voltage range for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











