Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCT04D
SN74HCT04D
| Part Number: | SN74HCT04D |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCT04D |
| Qty Available: | |
| Description: | Inverter; Hex Inverter; .5 V (min.), .5 V (max.); 10 Pf (max.); SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCT04D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inverter; Hex Inverter; .5 V (min.), .5 V (max.); 10 Pf (max.); SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 4 mA |
| Propagation Delay | 18 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 18 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HCT04D
| Datasheet | View & Download SN74HCT04D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04D Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HCT04D Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT04D Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number for Texas Instruments SN74HCT04D?
What is the package type of SN74HCT04D?
What is the logic function of SN74HCT04D?
What is the minimum and maximum supply voltage for SN74HCT04D?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











