Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCT00PWG4
SN74HCT00PWG4
| Part Number: | SN74HCT00PWG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCT00PWG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Hct Series, Quad 2-INPUT Nand Gate, PDSO14, Green, Plastic, TSSOP-14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCT00PWG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Hct Series, Quad 2-INPUT Nand Gate, PDSO14, Green, Plastic, TSSOP-14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 4 mA |
| Propagation Delay | 18 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
Documentation for Texas Instruments SN74HCT00PWG4
| Datasheet | View & Download SN74HCT00PWG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT00PWG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
How many inputs does the product have?
What is the maximum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.