Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC86DR
SN74HC86DR
| Part Number: | SN74HC86DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC86DR |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 2-input, 2-V to 6-V XOR (exclusive OR) gates 14-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC86DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 2-input, 2-V to 6-V XOR (exclusive OR) gates 14-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 122.413241 mg |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | OR, XOR |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 20 µA |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 25 mA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 21 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC86DR
| Datasheet | View & Download SN74HC86DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC86DR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC86DR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC86DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC86DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC86DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC86DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC86DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC86DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC86DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC86DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC86DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC86DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC86DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC86DR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of SN74HC86DR?
What is the brand of SN74HC86DR?
What is the logic function of SN74HC86DR?
What is the package type of SN74HC86DR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









