Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC7002DR
SN74HC7002DR
| Part Number: | SN74HC7002DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC7002DR |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 4-input, 2-V to 6-V NOR gates with Schmitt-Trigger inputs 14-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC7002DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 4-input, 2-V to 6-V NOR gates with Schmitt-Trigger inputs 14-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | 5.2 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 22 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 33 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC7002DR
| Datasheet | View & Download SN74HC7002DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC7002DR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC7002DR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC7002DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC7002DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC7002DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC7002DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC7002DR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the brand of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




