Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HC688DWE4
SN74HC688DWE4
| Part Number: | SN74HC688DWE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HC688DWE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 8-Bit Identity/Magnitude Comparators (P=Q) with Enable 20-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HC688DWE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8-Bit Identity/Magnitude Comparators (P=Q) with Enable 20-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 265 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Turn-On Delay Time | 36 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74HC688DWE4
| Technical Drawing | View & Download SN74HC688DWE4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC688DWE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC688DWE4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC688DWE4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC688DWE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC688DWE4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the minimum and maximum supply voltage for the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

