Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HC684DWR
SN74HC684DWR
| Part Number: | SN74HC684DWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HC684DWR |
| Qty Available: | |
| Description: | 8-Bit Identity/Magnitude Comparators 20-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HC684DWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8-Bit Identity/Magnitude Comparators 20-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 8 µA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 47 ns |
| Turn-On Delay Time | 344 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74HC684DWR
| Datasheet | View & Download SN74HC684DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC684DWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

