Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC646DWRE4
SN74HC646DWRE4
| Part Number: | SN74HC646DWRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC646DWRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal Bus Transceivers And Registers With 3-State Outputs 24-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC646DWRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal Bus Transceivers And Registers With 3-State Outputs 24-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 624.398247 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 7.8 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 265 ns |
| Turn-On Delay Time | 410 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74HC646DWRE4
| Datasheet | View & Download SN74HC646DWRE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC646DWRE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC646DWRE4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
How many pins does the product have?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.