Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HC42N
SN74HC42N
| Part Number: | SN74HC42N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HC42N |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-Line To 10-Line Decoders (1 of 10) 16-PDIP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HC42N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-Line To 10-Line Decoders (1 of 10) 16-PDIP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| Bandwidth | 28 MHz |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 5.2 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 10 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Output Lines | 10 |
| Number of Outputs | 10 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 38 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Single |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 190 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC42N
| Datasheet | View & Download SN74HC42N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC42N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC42N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC42N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC42N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC42N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC42N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC42N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC42N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC42N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC42N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC42N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC42N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC42N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC42N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC42N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC42N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number for the Texas Instruments SN74HC42N?
What is the package type of the SN74HC42N?
What is the operating temperature range for the SN74HC42N?
What is the logic function of the SN74HC42N?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







