Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74HC374NSR
SN74HC374NSR
| Part Number: | SN74HC374NSR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74HC374NSR |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal Edge-Triggered D-Type Flip-Flops With 3-State Outputs 20-SO -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74HC374NSR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal Edge-Triggered D-Type Flip-Flops With 3-State Outputs 20-SO -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 266.712314 mg |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Frequency | 70 MHz |
| High Level Output Current | -7.8 mA |
| Logic Function | D-Type, Flip-Flop |
| Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 7.8 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 230 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Turn-On Delay Time | 15 ns |
| Height | 2 mm |
| Length | 12.6 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC374NSR
| Datasheet | View & Download SN74HC374NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC374NSR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC374NSR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC374NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC374NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC374NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC374NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC374NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC374NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC374NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC374NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC374NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC374NSR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and number of pins for this product?
What is the temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





