Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74HC374N
SN74HC374N
| Part Number: | SN74HC374N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74HC374N |
| Qty Available: | |
| Description: | Flip-flop; Octal Edge Triggered D Type Flip-flop; 0 to 5 V; PDIP; -40 Degc; 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74HC374N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Flip-flop; Octal Edge Triggered D Type Flip-flop; 0 to 5 V; PDIP; -40 Degc; 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 1.1991 g |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Frequency | 70 MHz |
| High Level Output Current | -7.8 mA |
| Logic Function | D-Type, Flip-Flop |
| Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Max Frequency | 28 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 7.8 mA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 230 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 15 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 1.1991 g |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Frequency | 70 MHz |
| High Level Output Current | -7.8 mA |
| Logic Function | D-Type, Flip-Flop |
| Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Max Frequency | 28 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 7.8 mA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 230 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 15 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC374N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
What is the propagation delay of the product?
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









