Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74HC374DWR
SN74HC374DWR
| Part Number: | SN74HC374DWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74HC374DWR |
| Qty Available: | |
| Description: | D-type Flip Flop, 3-STATE, SOIC-20; Logi; Msl: Msl 1 - Unlimited; Svhc: No Svhc (15-JAN-2019) |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74HC374DWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
D-type Flip Flop, 3-STATE, SOIC-20; Logi; Msl: Msl 1 - Unlimited; Svhc: No Svhc (15-JAN-2019)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277 mg |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Frequency | 70 MHz |
| High Level Output Current | -7.8 mA |
| Logic Function | D-Type, Flip-Flop |
| Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 7.8 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 230 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 15 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 12.8 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC374DWR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74HC374DWR?
What is the package type of SN74HC374DWR?
What is the logic function of SN74HC374DWR?
What is the maximum supply voltage for SN74HC374DWR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










