Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74HC373PWR
SN74HC373PWR
| Part Number: | SN74HC373PWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74HC373PWR |
| Qty Available: | |
| Description: | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin TSSOP T/R / IC OCTAL TRANSP LATCH 20-TSSOP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74HC373PWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin TSSOP T/R / IC OCTAL TRANSP LATCH 20-TSSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 76.997305 mg |
| High Level Output Current | -7.8 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | D-Type, Latch |
| Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 7.8 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 43 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 15 ns |
| Height | 0 m |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC373PWR
| Datasheet | View & Download SN74HC373PWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC373PWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC373PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC373PWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC373PWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC373PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC373PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC373PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC373PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC373PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC373PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC373PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC373PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC373PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC373PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC373PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC373PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC373PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC373PWR Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







