Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74HC373NSR
SN74HC373NSR
| Part Number: | SN74HC373NSR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74HC373NSR |
| Qty Available: | |
| Description: | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SOP T/R / IC OCTAL TRANSP LATCH 20SO |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74HC373NSR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SOP T/R / IC OCTAL TRANSP LATCH 20SO
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 266.712314 mg |
| High Level Output Current | -7.8 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | D-Type, Latch |
| Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 35 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 285 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 15 ns |
| Height | 2 mm |
| Length | 12.6 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC373NSR
| Datasheet | View & Download SN74HC373NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC373NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC373NSR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC373NSR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC373NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC373NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC373NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC373NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC373NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC373NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC373NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC373NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC373NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC373NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC373NSR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price and stock availability of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternate parts available for the SN74HC373NSR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





