Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74HC373N
SN74HC373N
| Part Number: | SN74HC373N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74HC373N |
| Qty Available: | |
| Description: | Latch; Octal Transparent D-Type Latch; 0 to 5 V; 500 ns (Max.) @ 4.5 V; PDIP-N |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74HC373N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Latch; Octal Transparent D-Type Latch; 0 to 5 V; 500 ns (Max.) @ 4.5 V; PDIP-N
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 1.1991 g |
| High Level Output Current | -7.8 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | D-Type, Latch |
| Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 7.8 mA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 285 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 15 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 1.1991 g |
| High Level Output Current | -7.8 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | D-Type, Latch |
| Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 7.8 mA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 285 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 15 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 1.1991 g |
| High Level Output Current | -7.8 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | D-Type, Latch |
| Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 7.8 mA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 285 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 15 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 1.1991 g |
| High Level Output Current | -7.8 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | D-Type, Latch |
| Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 7.8 mA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 285 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 15 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 1.1991 g |
| High Level Output Current | -7.8 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | D-Type, Latch |
| Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 7.8 mA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 285 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 15 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 1.1991 g |
| High Level Output Current | -7.8 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | D-Type, Latch |
| Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 7.8 mA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 285 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 15 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 1.1991 g |
| High Level Output Current | -7.8 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | D-Type, Latch |
| Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 7.8 mA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 285 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 15 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC373N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the voltage range for this product?
What is the maximum propagation delay for this product?
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the voltage range for this product?
What is the maximum propagation delay for this product?
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the supply voltage range for this product?
What is the maximum propagation delay for this product?
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the voltage range for this product?
What is the maximum propagation delay for this product?
What is the brand of this product?
What is the part number of this product?
What is the function of this product?
What is the supply voltage range for this product?
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the voltage range for the product?
What is the maximum propagation delay for the product?
What is the product category of SN74HC373N?
What is the brand of SN74HC373N?
What is the maximum supply voltage for SN74HC373N?
What is the function of SN74HC373N?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











