Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC368DT
SN74HC368DT
| Part Number: | SN74HC368DT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC368DT |
| Qty Available: | |
| Description: | Hex Inverting Buffers And Line Drivers With 3-State Outputs 16-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC368DT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Hex Inverting Buffers And Line Drivers With 3-State Outputs 16-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| High Level Output Current | -7.8 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 6 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Number of Outputs | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 20 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 285 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74HC368DT
| Datasheet | View & Download SN74HC368DT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC368DT Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC368DT Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC368DT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC368DT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC368DT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC368DT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC368DT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the temperature range for the product?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


