Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC367DE4
SN74HC367DE4
| Part Number: | SN74HC367DE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC367DE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Hex Buffers And Line Drivers With 3-State Outputs 16-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC367DE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Hex Buffers And Line Drivers With 3-State Outputs 16-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| High Level Output Current | -7.8 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 6 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Number of Outputs | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 120 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Turn-On Delay Time | 285 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74HC367DE4
| Datasheet | View & Download SN74HC367DE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC367DE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC367DE4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.