Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC32DT
SN74HC32DT
| Part Number: | SN74HC32DT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC32DT |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad Or Gate, 2I/P, SOIC-14, Full Reel |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC32DT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad Or Gate, 2I/P, SOIC-14, Full Reel
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | OR |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 5.2 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Propagation Delay | 17 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 25 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC32DT
| Datasheet | View & Download SN74HC32DT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC32DT Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC32DT Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC32DT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC32DT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC32DT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC32DT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC32DT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC32DT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC32DT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC32DT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
How many inputs does the product have?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




