Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC32AN
SN74HC32AN
| Part Number: | SN74HC32AN |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC32AN |
| Qty Available: | |
| Description: | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin PDIP N Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC32AN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin PDIP N Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | OR |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Inputs | 2 |
| Quiescent Current | 2 µA |
Documentation for Texas Instruments SN74HC32AN
| Technical Drawing | View & Download SN74HC32AN Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74HC32AN?
What is the logic gate circuit of SN74HC32AN?
What is the voltage and current rating of SN74HC32AN?
What is the package type of SN74HC32AN?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

