Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC27N
SN74HC27N
| Part Number: | SN74HC27N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC27N |
| Qty Available: | |
| Description: | NOR Gate, HC Series, 3-Func, 3-Input, CMOS, PDIP14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC27N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
NOR Gate, HC Series, 3-Func, 3-Input, CMOS, PDIP14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 5.2 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 3 |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Gates | 3 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Rise Time | 400 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 23 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC27N
| Datasheet | View & Download SN74HC27N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC27N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC27N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC27N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC27N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC27N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC27N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC27N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC27N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC27N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC27N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC27N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC27N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC27N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC27N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC27N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the function of this product?
What is the part number for this product?
How many inputs does this product have?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






