Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC27D
SN74HC27D
| Part Number: | SN74HC27D |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC27D |
| Qty Available: | |
| Description: | In a Pack of 10, Texas Instruments SN74HC27D, Triple 3-Input NOR Logic Gate, 14-Pin SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC27D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
In a Pack of 10, Texas Instruments SN74HC27D, Triple 3-Input NOR Logic Gate, 14-Pin SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 3 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Gates | 3 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 20 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 15 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC27D
| Datasheet | View & Download SN74HC27D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC27D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC27D Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC27D Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC27D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC27D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC27D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC27D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC27D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC27D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC27D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC27D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC27D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC27D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC27D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC27D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC27D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC27D Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the manufacturer of this product?
What is the package type of this product?
What is the function of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







