Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74HC273N
SN74HC273N
| Part Number: | SN74HC273N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74HC273N |
| Qty Available: | |
| Description: | D Flip-Flop, HC/UH Series, 1-Func, Positive Edge Triggered, 8-Bit, True Output, CMOS, PDIP20 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74HC273N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
D Flip-Flop, HC/UH Series, 1-Func, Positive Edge Triggered, 8-Bit, True Output, CMOS, PDIP20
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 1.1991 g |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Frequency | 25 MHz |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | D-Type, Flip-Flop |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Frequency | 25 MHz |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 8 µA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 13 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 13 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 1.1991 g |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Frequency | 25 MHz |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | D-Type, Flip-Flop |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Frequency | 25 MHz |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 8 µA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 13 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 13 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC273N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the function of this product?
What is the brand of this product?
What is the package type of this product?
What is the brand of this product?
What is the part number of this product?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





