Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74HC273DWR
SN74HC273DWR
| Part Number: | SN74HC273DWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74HC273DWR |
| Qty Available: | |
| Description: | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge Push-Pull 1-Element 20-Pin SOIC T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74HC273DWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge Push-Pull 1-Element 20-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277 mg |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Frequency | 25 MHz |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | D-Type, Flip-Flop |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Frequency | 25 MHz |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 8 µA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 160 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 13 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 12.8 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC273DWR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the frequency of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









