Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC266DE4
SN74HC266DE4
| Part Number: | SN74HC266DE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC266DE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Quadruple 2-Input Exclusive-NOR Gates With Open-Drain Outputs 14-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC266DE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quadruple 2-Input Exclusive-NOR Gates With Open-Drain Outputs 14-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -5 µA |
| Logic Function | NOR, XNOR |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Inputs | 2 |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 23 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Turn-On Delay Time | 125 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74HC266DE4
| Datasheet | View & Download SN74HC266DE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC266DE4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the temperature range in which the product operates?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.