Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC21QDRQ1
SN74HC21QDRQ1
| Part Number: | SN74HC21QDRQ1 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC21QDRQ1 |
| Qty Available: | |
| Description: | Automotive 2-ch, 4-input, 2-V to 6-V AND gates 14-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC21QDRQ1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Automotive 2-ch, 4-input, 2-V to 6-V AND gates 14-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 122.413241 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Gates | 2 |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Propagation Delay | 19 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC21QDRQ1
| Datasheet | View & Download SN74HC21QDRQ1 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC21QDRQ1 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC21QDRQ1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC21QDRQ1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC21QDRQ1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC21QDRQ1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC21QDRQ1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC21QDRQ1 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





