Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC21DR
SN74HC21DR
| Part Number: | SN74HC21DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC21DR |
| Qty Available: | |
| Description: | 2-ch, 4-input, 2-V to 6-V AND gates 14-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC21DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2-ch, 4-input, 2-V to 6-V AND gates 14-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 2 µA |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Gates | 2 |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 25 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Propagation Delay | 11 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 28 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC21DR
| Datasheet | View & Download SN74HC21DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC21DR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC21DR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC21DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC21DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC21DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC21DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC21DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC21DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC21DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC21DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC21DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC21DR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and temperature range of this product?
Are there any compliance standards or regulations that this product meets?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




