Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC20DT
SN74HC20DT
| Part Number: | SN74HC20DT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC20DT |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual 4-Input Positive-NAND Gates 14-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC20DT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual 4-Input Positive-NAND Gates 14-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | 5.2 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 5.2 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Gates | 2 |
| Number of Inputs | 4 |
| Output Current | 5.2 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 19 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Termination | SMD/SMT |
Documentation for Texas Instruments SN74HC20DT
| Datasheet | View & Download SN74HC20DT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC20DT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC20DT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC20DT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC20DT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC20DT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC20DT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number for Texas Instruments SN74HC20DT?
What is the package type of SN74HC20DT?
What is the logic function of SN74HC20DT?
What is the temperature range for SN74HC20DT?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


