Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC20DR
SN74HC20DR
| Part Number: | SN74HC20DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC20DR |
| Qty Available: | |
| Description: | Nand Gate 2-ELEMENT 4-IN Cmos 14-PIN SOIC T/r / IC Gate Nand 2CH 4-INP 14-SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC20DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Nand Gate 2-ELEMENT 4-IN Cmos 14-PIN SOIC T/r / IC Gate Nand 2CH 4-INP 14-SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Gates | 2 |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 25 mA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Propagation Delay | 19 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 28 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC20DR
| Datasheet | View & Download SN74HC20DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC20DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC20DR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC20DR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC20DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC20DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC20DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC20DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC20DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC20DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC20DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC20DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC20DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC20DR Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





