Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC14PWR
SN74HC14PWR
| Part Number: | SN74HC14PWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC14PWR |
| Qty Available: | |
| Description: | IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-TSSOP / Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC14PWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-TSSOP / Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338 mg |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 2 µA |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 25 mA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Propagation Delay | 11 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 31 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC14PWR
| Datasheet | View & Download SN74HC14PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC14PWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the package type of the product?
What is the part number of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









