Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC14PW
SN74HC14PW
| Part Number: | SN74HC14PW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC14PW |
| Qty Available: | |
| Description: | Hex Inverter Schmitt Trigger TSSOP-14; L; Msl: Msl 1 - Unlimited; Svhc: No Svhc (15-JAN-2019) |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC14PW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Hex Inverter Schmitt Trigger TSSOP-14; L; Msl: Msl 1 - Unlimited; Svhc: No Svhc (15-JAN-2019)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 5.2 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 21 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Turn-On Delay Time | 31 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC14PW
| Datasheet | View & Download SN74HC14PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC14PW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14PW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the package type of this product?
What is the logic function of this product?
What is the maximum supply voltage for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






