Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC14NSR
SN74HC14NSR
| Part Number: | SN74HC14NSR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC14NSR |
| Qty Available: | |
| Description: | 6-ch, 2-V to 6-V inverters with Schmitt-Trigger inputs 14-SO -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC14NSR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6-ch, 2-V to 6-V inverters with Schmitt-Trigger inputs 14-SO -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 208.312296 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Manufacturer Package Identifier | Ns (R-PDSO-G14) |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Propagation Delay | 155 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Turn-On Delay Time | 31 ns |
| Height | 2 mm |
| Length | 10.3 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC14NSR
| Datasheet | View & Download SN74HC14NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14NSR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC14NSR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC14NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14NSR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the voltage range for this product?
What is the package type for this product?
Does this product have Schmitt-Trigger inputs?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









