Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC14DRE4
SN74HC14DRE4
| Part Number: | SN74HC14DRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC14DRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Hex Schmitt-Trigger Inverters 14-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC14DRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Hex Schmitt-Trigger Inverters 14-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 122.413241 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Propagation Delay | 21 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Turn-On Delay Time | 31 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC14DRE4
| Datasheet | View & Download SN74HC14DRE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14DRE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14DRE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14DRE4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC14DRE4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC14DRE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14DRE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14DRE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14DRE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14DRE4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74HC14DRE4?
What is the package type of Texas Instruments SN74HC14DRE4?
What is the temperature range for Texas Instruments SN74HC14DRE4?
What is the compliance status of Texas Instruments SN74HC14DRE4?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


