Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC14DG4
SN74HC14DG4
| Part Number: | SN74HC14DG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC14DG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 6-ch, 2-V to 6-V inverters with Schmitt-Trigger inputs 14-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC14DG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6-ch, 2-V to 6-V inverters with Schmitt-Trigger inputs 14-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 122.413241 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 21 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Turn-On Delay Time | 31 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC14DG4
| Datasheet | View & Download SN74HC14DG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14DG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14DG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14DG4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC14DG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC14DG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14DG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14DG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14DG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14DG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC14DG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating voltage range of the product?
What is the temperature range in which the product can be used?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



