Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HC148N
SN74HC148N
| Part Number: | SN74HC148N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HC148N |
| Qty Available: | |
| Description: | Encoder; TTL; 16-Lead PDIP; 7 V; 0.1 mA; 4.2 V (Min.); 1.35 V (Max.); -0.4 mA |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HC148N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Encoder; TTL; 16-Lead PDIP; 7 V; 0.1 mA; 4.2 V (Min.); 1.35 V (Max.); -0.4 mA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Bandwidth | 28 MHz |
| High Level Output Current | 5.2 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Multiplexer |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 8 µA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 3 |
| Operating Supply Current | 100 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 21 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 245 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC148N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the type of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









