Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HC148DR
SN74HC148DR
| Part Number: | SN74HC148DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HC148DR |
| Qty Available: | |
| Description: | Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers 8-Line To 3-Line Priority Encoders |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HC148DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers 8-Line To 3-Line Priority Encoders
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Bandwidth | 28 MHz |
| High Level Output Current | 5.2 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Multiplexer |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 8 µA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape & Reel |
| Propagation Delay | 21 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 245 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Bandwidth | 28 MHz |
| High Level Output Current | 5.2 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Multiplexer |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 8 µA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape & Reel |
| Propagation Delay | 21 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 245 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC148DR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the manufacturer of this product?
What is the price of this product?
What is the function of this product?
What is the part number of the product?
What is the price of this product?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










