Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HC139N
SN74HC139N
| Part Number: | SN74HC139N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HC139N |
| Qty Available: | |
| Description: | Decoder/Demultiplexer; Dual 2 to 4 Line Decoder-Demultiplexer; 0 to 5 V; PDIP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HC139N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Decoder/Demultiplexer; Dual 2 to 4 Line Decoder-Demultiplexer; 0 to 5 V; PDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| Bandwidth | 28 MHz |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Independent Circuits | 2 |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 320 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 44 ns |
| Quiescent Current | 80 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Single |
| Throw Configuration | DP4T |
| Turn-On Delay Time | 220 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC139N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the function of the Texas Instruments SN74HC139N?
What is the voltage range for the Texas Instruments SN74HC139N?
How many circuits does the Texas Instruments SN74HC139N have?
What is the maximum operating temperature for the Texas Instruments SN74HC139N?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









