Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HC139DR
SN74HC139DR
| Part Number: | SN74HC139DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HC139DR |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual 2-Line To 4-Line Decoders/Demultiplexers 16-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HC139DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual 2-Line To 4-Line Decoders/Demultiplexers 16-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| Bandwidth | 28 MHz |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Independent Circuits | 2 |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 44 ns |
| Quiescent Current | 80 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Single |
| Throw Configuration | DP4T |
| Turn-On Delay Time | 220 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| Bandwidth | 28 MHz |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Independent Circuits | 2 |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 44 ns |
| Quiescent Current | 80 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Single |
| Throw Configuration | DP4T |
| Turn-On Delay Time | 220 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC139DR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of SN74HC139DR?
What is the brand of SN74HC139DR?
What is the function of SN74HC139DR?
What is the package type of SN74HC139DR?
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74HC139DR?
What is the package type of Texas Instruments SN74HC139DR?
What is the logic function of Texas Instruments SN74HC139DR?
What is the operating temperature range of Texas Instruments SN74HC139DR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.















