Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HC138N
SN74HC138N
| Part Number: | SN74HC138N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HC138N |
| Qty Available: | |
| Description: | 3-Line To 8-Line Decoders/Demultiplexers 16-PDIP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HC138N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3-Line To 8-Line Decoders/Demultiplexers 16-PDIP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| Bandwidth | 28 MHz |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 320 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 45 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 225 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| Bandwidth | 28 MHz |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 320 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 45 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 225 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| Bandwidth | 28 MHz |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 320 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 45 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 225 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| Bandwidth | 28 MHz |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 320 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 45 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 225 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC138N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74HC138N?
What is the function of the IC SN74HC138N?
What is the supply voltage range for the SN74HC138N?
What is the package type of the SN74HC138N?
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74HC138N?
What category does SN74HC138N belong to?
What is the logic function of SN74HC138N?
What is the case/package of SN74HC138N?
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74HC138N?
Is the part lead-free and RoHS compliant?
What is the temperature range for this part?
What is the package type for this part?
What is the product equivalent to Texas Instruments SN74HC138N?
What is the function of the IC SN74HC138N?
What is the price of the SN74HC138N?
What are the technical specifications of the SN74HC138N?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












