Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HC138DBR
SN74HC138DBR
| Part Number: | SN74HC138DBR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HC138DBR |
| Qty Available: | |
| Description: | 3-Line To 8-Line Decoders/Demultiplexers 16-SSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HC138DBR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3-Line To 8-Line Decoders/Demultiplexers 16-SSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 128.593437 mg |
| Bandwidth | 28 MHz |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Inverting |
| Power Dissipation | 320 mW |
| Propagation Delay | 225 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 225 ns |
| Height | 0 m |
| Length | 6.2 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC138DBR
| Technical Drawing | View & Download SN74HC138DBR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC138DBR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC138DBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC138DBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC138DBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC138DBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC138DBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC138DBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC138DBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC138DBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC138DBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC138DBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC138DBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC138DBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC138DBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC138DBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC138DBR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






