Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HC138D
SN74HC138D
| Part Number: | SN74HC138D |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HC138D |
| Qty Available: | |
| Description: | 3-Line To 8-Line Decoders/Demultiplexers 16-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HC138D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3-Line To 8-Line Decoders/Demultiplexers 16-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| Bandwidth | 28 MHz |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 320 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 225 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 225 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC138D
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.















