Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC132DR
SN74HC132DR
| Part Number: | SN74HC132DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC132DR |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 4-input, 2-V to 6-V NAND gates with Schmitt-Trigger inputs 14-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC132DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 4-input, 2-V to 6-V NAND gates with Schmitt-Trigger inputs 14-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 122.413241 mg |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | NAND, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 20 µA |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 25 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Propagation Delay | 14 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Turn-On Delay Time | 21 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC132DR
| Datasheet | View & Download SN74HC132DR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC132DR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC132DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC132DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC132DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC132DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC132DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC132DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC132DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC132DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC132DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC132DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC132DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC132DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC132DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC132DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC132DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC132DR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.













