Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC132D
SN74HC132D
| Part Number: | SN74HC132D |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC132D |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 4-input, 2-V to 6-V NAND gates with Schmitt-Trigger inputs 14-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC132D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 4-input, 2-V to 6-V NAND gates with Schmitt-Trigger inputs 14-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | NAND, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Manufacturer Package Identifier | R-PDSO-G14 |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 21 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Turn-On Delay Time | 31 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC132D
| Datasheet | View & Download SN74HC132D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC132D Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC132D Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC132D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC132D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC132D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC132D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC132D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC132D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC132D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC132D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC132D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC132D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC132D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC132D Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the temperature range for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.














