Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC11PWR
SN74HC11PWR
| Part Number: | SN74HC11PWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC11PWR |
| Qty Available: | |
| Description: | 3-ch, 3-input, 2-V to 6-V AND gates 14-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC11PWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3-ch, 3-input, 2-V to 6-V AND gates 14-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 3 |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Gates | 3 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 A |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Propagation Delay | 17 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 21 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC11PWR
| Datasheet | View & Download SN74HC11PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC11PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC11PWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC11PWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC11PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC11PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC11PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC11PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC11PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC11PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC11PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC11PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC11PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC11PWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the logic function of the product?
What is the number of inputs for the product?
What is the operating temperature range for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





