Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC10N
SN74HC10N
| Part Number: | SN74HC10N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC10N |
| Qty Available: | |
| Description: | Nand-gate; Triple 3 Input Positive Nand Gate; 0 to 5 V; 500 Ns (max.) @ 4.5 V |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC10N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Nand-gate; Triple 3 Input Positive Nand Gate; 0 to 5 V; 500 Ns (max.) @ 4.5 V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 3 |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Gates | 3 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 16 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 24 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC10N
| Datasheet | View & Download SN74HC10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC10N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC10N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC10N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of this product?
What is the part number of this product?
What is the logic function of this product?
What is the maximum supply voltage of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









