Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC08NE4
SN74HC08NE4
| Part Number: | SN74HC08NE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC08NE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Gate, And; Quadruple 2 Input Positive And Gate; 0 to 5 V; 500 Ns (max.) @ 4.5 V |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC08NE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Gate, And; Quadruple 2 Input Positive And Gate; 0 to 5 V; 500 Ns (max.) @ 4.5 V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 17 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Turn-On Delay Time | 28 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC08NE4
| Datasheet | View & Download SN74HC08NE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC08NE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC08NE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC08NE4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC08NE4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC08NE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC08NE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC08NE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC08NE4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74HC08NE4?
What is the logic function of SN74HC08NE4?
What is the minimum supply voltage for SN74HC08NE4?
What is the propagation delay of SN74HC08NE4?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

