Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC08N
SN74HC08N
| Part Number: | SN74HC08N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC08N |
| Qty Available: | |
| Description: | Gate, And; Quadruple 2 Input Positive And Gate; 0 to 5 V; 500 Ns (max.) @ 4.5 V |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC08N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Gate, And; Quadruple 2 Input Positive And Gate; 0 to 5 V; 500 Ns (max.) @ 4.5 V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 4 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 21 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 21 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 4 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 21 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 21 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 4 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 21 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 21 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC08N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the function of this product?
What is the supply voltage range for this product?
What is the maximum propagation delay for this product?
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74HC08N?
What is the function of the SN74HC08N?
What is the supply voltage range for the SN74HC08N?
What is the maximum propagation delay for the SN74HC08N?
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74HC08N?
What is the logic function of SN74HC08N?
What is the maximum supply voltage for SN74HC08N?
What is the minimum supply voltage for SN74HC08N?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

















