Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC05N
SN74HC05N
| Part Number: | SN74HC05N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC05N |
| Qty Available: | |
| Description: | Inverter; Hex Inverters With Open-Drain Outputs; 0 to 5 V; 500 ns (Max.); PDIP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HC05N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inverter; Hex Inverters With Open-Drain Outputs; 0 to 5 V; 500 ns (Max.); PDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -5 µA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 4 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Number of Outputs | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 25 mA |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 20 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 145 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HC05N
| Datasheet | View & Download SN74HC05N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HC05N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HC05N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HC05N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What category does this product belong to?
What is the function of this product?
What is the voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












